Sıfır ormansızlaşma için çabalayan Brezilya, 2025’i işaret etti

Brezilya hükümetinden bir yetkili, bu hafta gazetecilere ülkedeki ormansızlaşmanın 2025’te tarihi bir seviyeye düşmesinin öngörüldüğünü açıkladı.

SIFIR ORMANSIZLAŞMA ÇALIŞMASI

Reuters’ın haberine göre Brezilya’nın çevre çalışmalarını yürüten kurumu IBAMA’nın başkanı, ülkede şimdiye kadarki en düşük ormansızlaşmanın kaydedildiği 2012’deki oranlara ulaşılmasının beklendiğini söyledi. Reuters’ın aktardığı üzere Rodrigo Agostinho gazetecilere şöyle dedi: “Kim bilir, bir ya da iki yıl içinde 2012’deki rakamlara ulaşarak sıfır ormansızlaşma yönünde çalışabiliriz”

“EĞRİYİ TERSİNE ÇEVİRDİK”

Associated Press’in aktardığı üzere Agostinho’nun açıklaması, eski Devlet Başkanı Jair Bolsonaro yönetimindeki Brezilya’nın 2021’de son 15 yılın en yüksek ormansızlaşma oranına ulaşmasının ardından geldi. Bolsonaro’nun iktidarda olduğu 4 yıl içinde ormansızlaşma yüzde 60 artmıştı. Brezilya’nın mevcut başkanı Luiz Inacio Lula da Silva’nın 1 Ocak’ta göreve gelmesiyle ormansızlaşma oranları neredeyse anında düşmeye başlamıştı. 2023’ün ilk 6 ayında Amazon’un Brezilya kısmındaki ormansızlaşma yüzde 33,6 azalmıştı. The Independent’ın daha önce bildirdiği gibi IBAMA Genel Sekreteri João Paulo Capobianco ormansızlaşmadaki artış eğrisinin tersine döndüğünü temmuzda söylemişti. Capobianco şöyle demişti: “Bu bir gerçek: Eğriyi tersine çevirdik; ormansızlaşma artmıyor.”

İKLİM KRİZİ TEHDİDİ ALTINDA

Bu öngörü, Brezilya’daki büyük bir sıcak hava dalgasının ve bir dizi sel ve orman yangını felaketinin hemen ardından yapıldı. Geçen hafta 23 yaşındaki bir kadın, 58,8 santigrat dereceye ulaşarak zirve yapan ısı indeksinde Taylor Swift’in Rio de Janeiro’daki Eras Turnesi konserini bekledikten sonra hayatını kaybetmişti. Yüksek sıcaklık aynı zamanda orman yangınlarını körükledi, Sao Paulo ve Rio de Janeiro’da geniş çaplı elektrik kesintilerine yol açtı ve Rio Grande seline katkıda bulundu. Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’na göre Brezilya’daki toplum ve çevre insan kaynaklı iklim krizinin ciddi tehdidi altında.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x