Moda dünyasında Uzak Doğu esintisi… Ai Weiwei’den Zodiac Muskalar… 999 ayar Çin burcu figürleri

Pınar Saraçoğlu

Sanatçı Ai Weiwei ve yıllardır birlikte çalıştığı yayınevi TASHEN güç birliği yapmaya karar verdi.

Aslında her şey Ai Weiwei’nin 2010 yılındaki “Circle of Animals/Zodiac Heads” adlı çalışmasıyla başladı. 2016 yılında Paris’teki Le Bon Marché Rive Gauche’ta sergilenen yerleştirmesi ise, sanatçının bambu ve kağıttan yapılmış bembeyaz ejderhavari yaratıklarından oluşuyordu.

Yaratıkların gerçeküstü tasarımları, her iki malzemenin de sadeliği ve durağanlığı ile dengelediği sergide sanatçının Er Xi adını verdiği mitolojik anlamlar barındıran heykelleri, Antik Çin efsanelerine göndermeler yapıyordu.


Ai Weiwei’nin 2010 yılındaki “Circle of Animals/Zodiac Heads” adlı çalışmasından ilham bu koleksiyon; sanatçının kültürel diyaloğunu ve keşfetme yeteneğini gözler önüne seriyor. Özel mücevher koleksiyonunda Çin burçlarının yüzyıllar boyunca taşıdığı çok yönlü anlamlar 999 saf altınla üç boyuta evriliyor.

SANAT VE MODA BİRLİKTELİĞİ

Sanat ve moda dünyasının en çok ses getiren iş birliklerinden biri Japon sanatçı Yayoi Kusama ve Louis Vuitton 450’den fazla parçadan oluşan tasarımlarıyla adeta esip geçmişti.

Bu aslında Louis Vuitton ve Kusama’nın ikinci birliktelikleriydi. İlk ortak çalışmaları 2012 yılında gerçekleşmiş, ikinci birliktelik bundan 10 yıl sonra Fransız modaevinin New York’taki mağazasının vitrinine yerleştirdiği dev Kusama robotu ile duyurulmuştu. Kusama’nın puantiyeleri moda dünyasında yeni bir soluk olmuştu.


Fransız modaevi Louis Vuitton, 2021 yılında da İsviçreli çağdaş sanatçı Urs Fischer ile bir araya gelerek cesur ve eğlenceli tasarımlara imza atmıştı.


5 Grammy Ödülü’nün sahibi olan Billie Eilish de Japon sanatçı Takashi Murakami ile bir giyim koleksiyonu için işbirliği yaparak, bir koleksiyon hazırlayacağını duyurmuştu. Oversize tercihleriyle dikkat çeken Eilish, daha önce pek çok marka ile ortak koleksiyon hazırladı. Genç şarkıcı şimdi de sıra dışı Japon sanatçı Takashi Murakami ile bir giyim koleksiyonu için işbirliği yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x