Kredi Kartını En Büyük Korkulu Rüyanız Olmaktan Çıkarıp Avantaja Çevirmenizi Sağlayacak 10 Tüyo

Kredi kartı kullananlar ve kullanmayı düşünenler buraya! Kredi kartını korkulu rüyanız haline değil de bir avantaja dönüştürmek için uygulayabileceğiniz tüyoları özenle hazırladık. Gelin birlikte keşfedelim!

1. Düzenli şekilde kart ödemelerinizi yapın.

Eğer kredi kartınızı ödemezseniz bankaların kara listesine girebilirsiniz. Bu da sizin ileride kart başvurularınızı etkiler.

2. Son ödeme tarihine kadar ödemeyi yapın.

Hepsini ödeyemiyorsanız bile en azından son ödeme tarihine kadar asgari tutarı ödeyin.

3. Kredi kartınız için bütçe yapın.

Kredi kartınızda harcayacağınız limiti ve ödeyebileceğiniz limiti düşünerek bütçe yapın ve bütçenize göre hesaplayın.

4. Ödül programlarına katılın.

Seyahat, konaklama, yeme-içme gibi farklı kategorilerdeki harcamalara özel ödül programlarına katılarak daha avantajlı harcamalar yapabilirsiniz.

5. Birden fazla kartınız varsa onları ne için kullanacağınızı planlayın.

Tüm kartları aynı anda farklı harcamalar için kullanmak yerine her birini farklı ödeme türleri için kullanabilirsiniz. Örneğin, birini günlük harcamalar diğerini de yüksek harcamalar, satın alımlar için kullanabilirsiniz.

6. Kampanyaları takip edin.

Kampanyalar aylık hatta haftalık olarak değişebiliyor. Bu yüzden kampanyaları düzenli olarak takip edip onlara katılarak daha avantajlı harcamalar yapabilirsiniz.

7. Bonus puanlarınızı takip edin ve kullanın.

Kampanya ve harcamalarınızdan biriktirdiğiniz puanlarınızı harcamalarınızda TL cinsinden harcayabilirsiniz. Düzenli olarak takip ederek puanlarınızın kullanma süresi dolmadan onları harcayarak avantajlı harcamalar yapabilirsiniz.

8. Kart harcamalarınızda toplam gelirinizin %30’unu aşmayın.

Eğer aşarsanız kredi kartı ödemelerinizi yapmakta zorlanabilir ve geciktirebilirsiniz. Siz geciktirdikçe de ekstra faiz bindiğinden borcunuz katlanır.

9. Ödemelerinizi ertelemeyin.

Olabildiğince tüm borcunuzu ödeyin. Erteledikçe borcunuz faizle birlikte katlanır.

10. Taksitli alışveriş yapın.

Taksitli alışveriş ile yüksek tutarları o ay içerisinde ödemek yerine diğer aylara bölebilirsiniz. Örneğin, 10.000 TL’lik bir alışverişi tek ayda ödemek yerine 6 ay içerisinde parça parça ödemek daha kolay olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x