Koçhisar Muharebesi sebepleri ve sonuçları neler? Koçhisar Muharebesi önemi nedir?

Koçhisar Muharebesi, Mayıs 1516’da Mardin Kızıltepe yakınlarındaki Dede-Kargın mevkiinde, Bıyıklı Mehmed Paşa komutasındaki Osmanlı ordusu ile Ustaclu Kara Han komutasındaki Safevi ordusu arasında meydana gelmiştir. İki yıldır bölgede hakimiyet mücadelesi veren iki komutanın nihai karşılaşması, Safevi ordusunun önemli komutanlarıyla birlikte imha olmasıyla sonuçlanmıştır.

KOÇHİSAR MUHAREBESİ SEBEPLERİ

Yaklaşan Mısır savaşı yüzünden İstanbul’a dönen Yavuz Sultan Selim, Safeviler ile barış imzalamadığı için savaş devam ediyordu ve bu yüzden de Bıyıklı Mehmet Paşa’yı cephede bıraktı. Yavuz Sultan Selim ve ordusunun taarruzu bırakmasını fırsat bilen Şah İsmail, Nur Ali Halife komutasındaki bir orduyu 1515 baharında Tunceli’ye yolladı. Nur Ali Halife Tunceli’de taarruz için hazırlanırken Bıyıklı Mehmet Paşa, ordusunu topladı ve Fırat’ı geçti.

KOÇHİSAR MUHAREBESİ SONUÇLARI NELER?

Ustaclu Kara Han, Çuka Sultan ve birçok önemli Safevi kumandanlarının başı 26 Haziran’da Büyük Mısır Seferi’ne çıkan Yavuz Sultan Selim’e ulaştı. Bu habere çok sevinen padişah, Bıyıklı Mehmet Paşa’ya çok değerli hediyeler gönderdi.

Gönderilen ikinci ordunun da telef olması üzerine Şah İsmail bölgeye başka kuvvet sevk etmedi. Zagroslar’ın batısında başka Safevi ordusu kalmadığından büyük bir nefes alan Osmanlı ordusu, muharebe alanının pek de uzağında bulunmayan Mardin’i kuşattı. Mardin Kuşatması yeni başlamıştı ki padişah, Bıyıklı Mehmet Paşa’yı Mısır seferine çağırdı. Bıyıklı Mehmet Paşa 3 Ağustos 1516’da Malatya ovasında padişahın ana ordusuna katıldı. Mercidâbık Muharebesi’nden zaferle ayrılan Osmanlı ordusu Halep’e girdikten sonra, Bıyıklı Mehmet Paşa ve ordusu Dicle havzasındaki fetihlerine devam etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x