Çimento fabrikasına direnen köylüler belediye meclisine katıldı: İmar tartışması gündeme bile alınmadı

Muğla Deştin’deki tamamı orman ve tarım arazilerinden oluşan 7 bin 751 dönümlük alanda yapımına başlanan çimento fabrikasına karşı yurttaşların verdiği hukuk mücadelesi geçen aylarda sonuç vermişti.

Olayın ardından Menteşe Belediyesi de ruhsatı iptal etti. Ancak imar planlarının da iptal edilmesini talep eden köylüler bugün Muğla Büyükşehir Belediyesi meclisine katıldı.

Türkan Saylan Kültür Merkezi’ndeki meclis toplantısı sırasında köylüler ve meclis üyeleri arasına barikat açılması dikkat çekti.

“EYLEMLERİMİZİN DOZU ARTARAK DEVAM EDECEK”

İYİ Parti Meclis Üyesi Gürsel İnce’nin imar planlarının iptali tartışması, CHP grubunun karşı oyları sonucu gündeme alınmadı. Bunun üzerinde tepki gösteren köylüler ve yaşam savunucuları ‘Deştin çayı özgür akacak’ sloganları attı.

Köylülerin kurulan barikatı açmaları sonucu alana çevik kuvvet ekipleri yönlendirildi. Deştin Çevre Platformu sözcüsü Haluk Özsoy, “Bugün belediye ve meclis üyeleri bir seçim yaptı. Onlar çimento fabrikasını diriltebilmek için bu yolu seçti. Önümüzdeki aydan itibaren eylemlerimiz dozu artarak devam edecek. Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Menteşe Belediyesi önüne adalet çadırı kuracağız” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x