Çankaya Belediyesi Afet Eylem Planı için çalıştay düzenledi

Çankaya Belediyesi Afet İşleri Müdürlüğü ile Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü ortaklığında Afet Eylem Planı ön hazırlık çalıştayı düzenledi.

Çankaya Belediyesi bünyesinde bulunan Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü ve 6 Şubat depremlerinin ardından kurulan Afet İşleri Müdürlüğü, ortak bir çalıştay düzenledi. Zübeyde Hanım Sosyal Tesisi’nde bir araya gelen katılımcılar, Afet Eylem Planı’nın ön hazırlık toplantısını yaptı.

Afet Eylem Planı için mevcut durum analizinin ardından paydaş analizi yapıldı. 18 farklı STK’nın katıldığı çalıştayda özellikle kadın, çocuk ve LGBTİ alanında çalışan ve depremlerden sonra bölgede olan paydaşların farklı ve özel ihtiyaçlara gereksinimli gruplar için neler yapılabileceği değerlendirildi.

Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Kadın Koalisyonu üyesi Özlem Cankurtaran moderatörlüğünde gerçekleşen toplantıda afetlerde ayrımcılık ve ötekileştirmeye maruz kalan gruplarla ilgili eksikliklerin tespiti ve çözüm yolları ele alınırken her alanda afet dirençli kentler oluşturulması için yapılması gerekenler de detaylı olarak masaya yatırıldı.

Avrupa Belediyeler ve Bölgeler Konseyi (CEMR) tarafından hazırlanan Avrupa Yerel Yaşamda Kadın-Erkek Eşitliği Şartı kapsamında oluşturulan 2024-2028 Yerel Eşitlik Eylem Planı (YEEP) için de çalışmalar yapan Çankaya Belediyesi, Afet Eylem Planı çıktılarını Yerel Eşitlik Eylem Planı kapsamına alacak. Çalıştay boyunca tutulan raporlar, hem Yerel Eşitlik Eylem Planı’nda hem de Afet Eylem Planı’nda yer alacak. Gelecek 4 yılı kapsayacak olan YEEP’E, 7. başlık olarak “Afet” konusu da eklenecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x