Arjantin’in yeni lideri Javier Milei: “BRICS’e girmiyoruz”

Reuters’a göre, Arjantin Merkez Bankası’nı kapatma ve ülkenin para birimini Amerikan dolarına çevirme gibi vaatleriyle gündem olan Milei’nin destekçileri, başkent Buenos Aires’te pazar günü kutlama için sokaklara döküldü.

Mondino, Rus devletine ait haber ajansı Sputnik’in Brezilya bürosuna dün yaptığı açıklamada, yeni hükümetin mevcut planları arasında BRICS’e katılmanın yer almadığını belirtti. Milei’nin danışmanı şu ifadeleri kullandı: “Niye herkes BRICS’e bu kadar meraklı anlamıyorum. Arjantin’in BRICS’e katılarak ne kazanacağı da belli değil. Eğer ileride bunun bize avantaj sağlayacağını görürsek, katılmayı yeniden değerlendirebiliriz”

BRIC DAHA SONRA BRICS HALİNİ ALMIŞTI

2009’da Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin’in katılımıyla oluşturulan BRIC, bir yıl sonra Güney Afrika Cumhuriyeti’ni de kapsayacak şekilde genişletilerek BRICS halini almıştı. Güney Afrika Cumhuriyeti’nin Johannesburg şehrinde ağustosta düzenlenen 15. BRICS Zirvesi’nde İran, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır, Etiyopya ve Arjantin de 1 Ocak 2024 itibarıyla uluslararası topluluğa katılmaya davet edilmişti.

ARJANTİN’İN BAŞINA GEÇEN “MİLEİ” KİM VE NASIL DEVLET BAŞKANI SEÇİLDİ?

10 Aralık’ta koltuğunu Milei’ye bırakacak Arjantin Devlet Başkanı Alberto Fernandez daveti kabul etmişti. Ancak radikal sağcı yeni lider, seçim kampanyasında ülkesini BRICS’e sokmayacağını söylemişti.

Milei, ağustostaki açıklamasında “Serbest ticaret, özgürlük ve demokrasinin temel parametrelerine saygı duymadıkları için komünistlerle anlaşma yapmayacağım. Bu jeopolitik bir mesele” demişti. Öte yandan Milei’nin sert sözleri, Buenos Aires-Pekin ilişkilerinin kopabileceği endişesini yaratmıştı. Arjantin, 2022’de yaptığı ithalatın yüzde 21’ini Çin’den gerçekleştirmişti.

Mondino ise ABD merkezli düşünce kuruluşu Wilson Center’da 30 Ekim’de yaptığı açıklamada, Milei’nin seçimleri kazanması durumunda Çin’le ilişkilerin korunacağı teminatını vermişti. 19 Kasım’da ikinci turu düzenlenen devlet başkanlığı seçimlerinde, Özgürlük Gelişimi’nin (La Libertad Avanza / LLA) adayı Milei, oyların yüzde 55,69’unu alarak ülkenin yeni lideri olmuştu. Merkez soldaki Vatan için Birlik (Union por la Patria / UP) ittifakından rakibi Ekonomi Bakanı Sergio Massa ise yüzde 44,31’de kalmıştı.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x